První cykloden na dopravním hřišti

Tým projektu Pohyb do škol připravil v závěru minulého týdne pro žáky zapojených základních škol dopoledne v olomouckém Centru Semafor. Přes vytrvalý déšť si děti užily koloběžek či nejroztodivnějších kol, vyzkoušely si také poskytnutí první pomoci a ověřily si své znalosti z oblasti dopravní výchovy.

„Déšť jim vůbec nevadí, jsou zacákání od paty až k hlavě, ale nezpomalí,“ smál se jeden ze strážníků městské policie, který na dopravním hřišti dohlížel na provoz a případné hříšníky upozorňoval na přestupky, kterých se na kolech, koloběžkách či dokonce na handbiku dopustili.

O kus dál ovšem děti nechali řídit šlapací auto pod vlivem. Totiž se speciálními brýlemi, které navozují opilecké vidění. „Pozor, kužel,“ upozorňovali spolužáci řidiče snažícího se prokličkovat danou trasu. Většinou marně, jen málokdo některý z kuželů nepřejel.

„Nejvíce mě bavily cyklokuriozity, vyzkoušel jsem snad úplně všechno. Největší nářez bylo asi kolo, kde se dala ovládat jak přední, tak zadní vidlice, to se otáčelo úplně celé. Déšť mi nevadí,“ uvedl Lukáš Černý ze školy v Olomouci-Pavlovičkách. „Super byla koloběžka, jsem sice trochu pocákaný, ale už je to dobré, není mi zima. Můžu ale říct, že v mokrých riflích se blbě leze po těch lanových překážkách, ten kříž jsem nedal,“ doplnil jeho spolužák Jaroslav Slouka.

Kromě těchto zábavně laděných stanovišť děti během deštivého dopoledne absolvovaly také test znalostí z dopravní výchovy, podobně jako v autoškole například určovaly na modelových situacích, kdo projede křižovatkou jako poslední nebo zda je správně, když cyklista přejíždí po přechodu pro chodce. A vyzkoušely si také poskytnutí první pomoci. „Teoreticky bych to zvládl, ale v reálu nevím. Skutečná situace je něco jiného než nácvik na panákovi, více stresující,“ přemýšlel Vojtěch Janalík, taktéž ze školy v Pavlovičkách.

„Déšť nám trošku zkazil plány, z některých škol volali, že v takovém počasí nedorazí, i tak tu byli žáci z deseti škol. Kvůli dešti ale nemohl předvést svoji exhibici mistr světa v BMX Dominik Nekolný, tak jen uvnitř pouštěl video,“ uvedla jedna z organizátorek dopoledne Jana Vokáčová z fakulty tělesné kultury. „Nadšení dětí do aktivit ale déšť nijak nezmenšil,“ dodala s úsměvem její kolegyně z projektu Lucie Lauermanová.

Dopoledne zaměřené na aktivní transport a dopravní výchovu připravil pro děti tým projektu Pohyb do škol ve spolupráci s Centrem Semafor a Agenturou Marek Zahradníček. K dobré náladě přispěla také kapela z Dětského domova Olomouc. Podobný program čeká tento pátek i studenty středních škol, které jsou do projektu zapojeny.